Tento článek je vhodný pro maminky, které rodily císařským řezem. Najdete v něm popis jak se starat o jizvu.
Promašťování, hydratace jizvy
Můžeme použít bylinné oleje, například třezalkový olej a med. Med můžete smíchat s několika kapkami éterického oleje levandule, výsledky jsou vynikající. Jizvu je ideální promazávat ráno a večer. Promašťování jizev je důležité pro zabránění vysychání a dráždění jizvy. V kombinaci s účinnými látkami obsažených v třezalce, medu a levanduli působí antisepticky a přispívají k bezproblémovému hojení jizvy.
Z vlastní zkušenosti mohu také doporučit Měsíčkový olej od Dědka kořenáře, který je taktéž na jizvy přímo určen. Je možné ho zakoupit na internetu.
Na jemné masírování jizvy je nejlépe si vynahradit čas, nespěchat. Je dobré se naučit vnímat jizvu v celé své délce a vypozorovat, jak jizva na terapii reaguje. První dny je možné v jizvě pozorovat tvrdá místa. Po důkladném promašťování a masírování postupně dochází k zjemnění těchto míst a zlepšuje se citlivost poraněné tkáně.
Dobrou zkušenost mají maminky i s použitím silikonových gelů na jizvy, které zajišťují hydrataci a díky ochraně před chemickými a mikrobiálními napadením jizvy příznivě ovlivňují syntézu kolagenu a jizva má snazší podmínky hojit se normálně. Které je možné s oleji kombinovat.
Způsob masáže
Ideálním způsobem péče o jizvu je jemná masáž, která má pro hojení jizvy velkou hodnotu. Jemné masáže provádíme celými dlaněmi, plošně, s vytíráním směrem k tříslům a dozadu k páteři. Jizvou plošně posouváme ve směru do stran, k hlavě, lehce stlačujeme, plošně provádíme kroužení. Jizva se dle dermatologů hojí 12 – 24 měsíců. Ale kdo může říci, jak dlouho se jizva hojí na psychické rovině? O jizvu je nutno se starat celoživotně, denním promazáváním a masáží. Velmi vhodné je také cvičení pánevního dna a spodního břicha, kdy se jizva dostává do nižšího tahu. Tím jsou tvořeny lepší podmínky pro hojení jizvy.
Vhodné jsou i kineziotejpy, které ale musí provést odborník.
Volíme i vhodné spodní prádlo, které nám jizvu nedráždí a neomezuje.
Zdroj: Časopis Umění fyzioterapie, únor 2018