Základ všeho, naučte se správně dýchat!

Základem toho, aby se vaše tělo mělo dobře a vy jste se cítila psychicky vyrovnaně, je správné dýchání. V tom nám pomáhá bránice, která je hlavním nádechovým svalem, a pár dalších svalů, které se na dýchání podílí. Bránice je sval, takže se dá vycvičit. Základem je správné postavení těla. Pánev a hrudník jsou nad sebou v jedné ose, nohy rozkročené na šířku kyčelních kloubů, kolena mírně pokrčená. Jako pomůcku si připravíme šátek nebo ručník, který si obmotáme okolo spodních žeber a chytneme za oba konce a překřížíme. Volně lokty podél těla, šátek pouze držíme, nenatahujeme. Vedeme dech do pravé a levé strany bránice, a dozadu. Do celé oblasti, kde máme ručník. Nyní při nádechu se aktivuje bránice a dochází k jejímu rozšíření. Představte si v oblasti trupu válec, který při nádechu zvyšuje svůj objem. Při výdechu vypouštíme vzduch směrem dolů do pánve. Když cvik provádíte správně, budete cítit v ručníku mírný odpor. Nádech i výdech je skrz nos a nic jiného, kromě bránice, se nehýbe.

Nejčastější chyby:

 • Zvedání ramen;
  • ramena máme klidu
 • Vypouknutí břicha při nádechu, stažení břicha při výdechu;
  • břicho držíme zploštělé
 • Nádech a výdech skrz ústa;
  • dýcháme pouze nosem
 • Velmi zvyšuje svůj objem hrudník, bránice se hýbe málo;
  • dýcháme pouze spodní části hrudníku, tam kde máme umístěný ručník
Cvik lze provádět i v leže. Lehneme si na záda, pokrčíme nohy a dáme si pod hlavu ručník. Ruce položíme na spodní žebra a spiny, abychom zkontrolovali, že jsou v jedné rovině. Při nádechu se nám palce jemně roztahují od sebe, při výdechu jdou mírně k sobě. Nádech přes bránici, jako další pomůcku můžeme použít své palce, které zapíchneme do boků. Pokud při nádechu cítíte odpor, tak cvik provádíte správně.
Vaše tělo vám velmi poděkuje, pokud se naučíte takto dýchat. Vaše vnitřní orgány budou lépe pracovat, přestanete se hrbit, pánevní dno bude lépe pracovat, dojde k protažení bederních svalů a v neposlední řadě získáte elegantní držení těla.