Konečně nastala chvíle, na kterou jste se devět měsíců těšila. Držíte v náručí svého malého drobečka. Možná ale zjišťujete, že stejně tak jako hledáte a možná i trochu tápete v tom, co vaší malé lásce vyhovuje, tak ani najednou nevíte, jak se chovat ke svému tělu. Během těch měsíců, kdy ve vás miminko rostlo, se změnilo vaše myšlení, vaše tělo, změnila jste se i vy. Jistě jste se na příchod miminka řádně a svědomitě připravila. Nakupovala výbavičku, přečetla mnoho knih, navštěvovala kurzy…Možná jste ale trošku zapomněla na to, zjistit si co se bude s vaším tělem dít po porodu. Mám za sebou dva porody a po obou porodech mne překvapilo, že po porodu nevypadám jako dřív (i když při druhém těhotenství jsem se na tuto skutečnost připravovala více).
Co tedy dělat? Bříško po porodu bude jako dříve vypadat až za pár týdnů. A to samé pánevní dno. Ale je potřeba trochu vaší vědomé pomoci. Již po prvním dni, po porodu fyziologickém, a nejdříve po pátém dni, pokud jste rodila císařským řezem, můžete začít vnímat své pánevní dno a dech. Zkuste si jen uvědomit jak dýcháte. Vyklenuje se vám při nádechu břicho? Zvedají se vám ramena? Dýcháte do prsou? Zkuste se aktivně nadechnout do spodních žeber. Hluboký nádech nosem, skrz pánev, směrem do spodních žeber a při výdechu zase opačně. Břicho by se vám nemělo hýbat, mělo by být nehybné. Detailní návod na nácvik dechu můžete najít zde. Zkuste být v této době k sobě co nejvíce laskavá a přistupovat k sobě s láskou. Nejde to? Nevadí…Zkuste to za dvě hodiny, večer nebo zítra. Pokud to nevzdáte vaše tělo to nevzdá a vzpomene si. V těchto dnech můžete také zkusit vnímat své pánevní dno, oblast pánve, odkud na svět přišla vaše malá láska. Jak se cítíte v těchto místech? Možná byl porod pro vás těžký. Možná došlo i k nějakému poranění vašeho pánevního dna. Dokonce jste rodila třeba i císařským řezem? Nebo bylo vše nádherné? Jen nechte své tělo ať se s tou změnou vyrovná. Zde je článek o tom, jak pečovat o svou jizvu po císařském řezu.
V oblasti vašeho pánevního dna sídlí vaše ženství. Zkuste tuto oblast vědomě aktivovat. Ze začátku můžete jako pomůcku použít vaše ústa . Představte si, že vcucáváte špagetu a při nasávání vzduchu ústy, aktivujte pánevní dno. Jako byste chtěla tampon, který máte v sobě posunout trochu výše. Velmi efektivní je i představa výtahu, který jezdí v oblasti vaší pánve. Jezdí nahoru a dolů, tak jak vyjede nahoru, sjede i dolů a tam otevře dveře. Tyto dva cviky jsou v době šestinedělí zcela dostačující (pokud vás netrápí inkontinence moči či stolice, zde je dobré kontaktovat odborníka co nejdříve). Jak se budete pomalu sžívat s miminkem, budete mít na cvičení více času a můžete cviky provádět častěji a intenzivněji. Nejlepší je provádět cviky na podložce s ručníkem pod hlavou. Pravděpodobně se vám během šestinedělí stane, že si nahmatáte nebo uvidíte na svém tělo rozestup břišní stěny. Návod na samovyšetření zde. Rozestup v této době je zcela fyziologický. Ale je dobré tělu pomoci se stažením. Pokud si nahmatáte diastázu, tak v žádném případě nedoporučuji cvičit jakékoliv cviky na aktivaci břišních svalů. Žádné zkracovačky, zklapovačky ani cviky na šikmé břišní svaly. Diastáza se musí stáhnout zevnitř. Aktivací pánevního dna a správným dýcháním podporujete uzavření diastázy. Po skončení šestinedělí je dobré začít navštěvovat kurz, který se na maminky po porodu přímo specializuje. V těchto kurzech se naučíte, jak s právně s miminkem manipulovat, jak vozit kočárek, aby to bylo pro vaše tělo nejzdravější a v neposlední řadě budete své tělo učit, jak co nejšetrněji a nejlépe se vrátit zpět ke svému tělu po porodu.